Einstein@Home Einstein@Home

Nejčastější otázky

Jak můžeme vědět, že délka ramene interferometru je přesně 4 km?
Ptá se Garfiulia z Finska

To, co skutečně interferometr měří, je změna v rozdílu délek těchto dvou ramen. Ani jedno rameno není přesně 4 km dlouhé, ale za nepřítomnosti gravitačních vln je rozdíl délek konstantní.. Rozdíl délek ramen nemá prakticky žádný vliv na citlivost a přesnost měření.

LIGO je nejcitlivější v určitém rozsahu frekvencí. Pokud dojde ke vzruchu s frekvencí 100 Hz, což je frekvence u pulsarů celkem běžná, má měření dobrou citlivost. Pokud přijdou vzruchy na frekvenci 10 Hz nebo 10 000 Hz, potom je citlivost přístroje podstatně menší.

Proč?

Při vysokých frekvencích se fluktuace způsobené gravitačními vlnami ztrácejí v šumu. V zásadě jde o mechanické vibrace, normálně rozdělené po všech frekvencích. V LIGO však paprsky procházejí několikrát a při každém odrazu se zesilují. Zároveň ale zesiluje i šum, což se projevuje zvlášť při vyšších frekvencích. To je daň za to, že při 100 Hz dává nejlepší výsledky.

Při nízkých frekvencích se signál snadno ztrácí v seismickém šumu (zemětřesení, automobily, kroky kolem, vlny oceánu narážející na pobřeží tisíce kilometrů daleko, (a další, zkuste na ně přijít). Můžeme využít různých technik izolace, a některé jsou opravdu až neuvěřitelně účinné. Ale jakmile se přiblížíte k 10 Hz, Země se stane natolik hlučnou, že už žádná izolace nepomáhá. Proto se již připravuje projekt LISA – v podstatě LIGO, ale postavené ve vesmíru.

Einstein@Home CNT - Czech National TeamAPS - American Physical Society
Einstein@Home Einstein@Home